Top Tag

Dnes již nikdo nezjistí, kdy si lidé uvědomili, že mohou k léčbě svých neduhů a nemocí použít rostliny. Je pravděpodobné, že léčba bylinkami se vyvinula z užívání rostlin jako potravy, nabyté vědomosti si pak lidé předávali z generace na generaci.

heřmánek

Vývojem vědy byly postupně izolovány jednotlivé rostlinné složky a přitom se zjistilo, které látky jsou nejúčinnější. Tyto chemické látky se potom laboratorně napodobily a tak vznikly tzv. klasické léky. Tyto vědecké poznatky však nijak nezměnily způsob práce bylinářů (fytoterapeutů). Tito přírodní léčitelé hledají (a nacházejí) cesty, jak pomocí bylin posílit vlastní léčivé schopnosti organismu a jak obnovit rovnováhu nemocného.

Rostlinné léky se mohou používat k prevenci a léčení řady běžných onemocnění, ale také na podporu imunity a tělesné energie.

květinový bach

Vnitřní užívání rostlinných léků
Kromě čerstvých a sušených bylinek jsou mnohé léčivky k dostání v lékárnách nebo v obchodech s biopotravinami ve formě tablet, tobolek nebo tinktury. Při užívání bylin vždy dodržujte dávkování doporučené fytoterapeutem nebo dle návodu na balení.
Nejběžnějším způsobem vnitřního užití léčivých bylin je čaj. Připravuje se přelitím sušené byliny vroucí vodou, čímž se uvolní účinné složky – nálev. Tvrdé nebo dřevnaté části rostlin, např. kořeny, kůra, semena, bobule je nutné nějakou dobu vařit, aby se účinné složky vylouhovaly – odvar.
Čaje se pijí většinou vlažné, neslazené. Denní množství se řídí věkem a zdravotním stavem léčené osoby.

Zevní použití léčivých rostlin
V lékárnách i obchodech se nabízí velké množství rostlinných mastí, krémů, roztoků i jiných prostředků k zevnímu použití. Ale i zde je možné použít čerstvé nebo sušené bylinky. Snadný a příjemný způsob představují bylinné koupele: jeden ze způsobů je připravit si mulový sáček s bylinkami a ten zavěsit přímo pod kohoutek s tekoucí horkou vodou. Inhalace nad párou: připravte silný nálev nebo odvar do vhodné nádoby, přikryjte hlavu ručníkem a vdechujte páru. Obklady: bylinkové obklady mohou pomoci při léčbě výronů a pohmožděných kloubů, zmírňují horečku a záněty a utišují bolesti hlavy. Léčivé obklady z teplé bylinné pasty (umleté nebo nasekané byliny) mohou pomoci k „vytažení“ hnisu z vředů nebo abscesů a také je lze užít ke zmírnění svalové bolesti.
Zkrátka léčivé rostliny mohou být pro náš zdravý život velkým pomocníkem.

léčivá rostlina

Ale pamatujte!
Bez vhodné životosprávy ani bylinky nepomohou.

You may also like